TT
És elfogá mindazokat a félelem, és dicsőíték az Istent, mondván: Nagy próféta támadt mi köztünk; és: Az Isten megtekintette az ő népét. (Lk 7,16)
A próféta kifejezés görög szóból származik, ami azt jelenti, hogy valamit előre megmondani, előre megjelenteni. A prófétaság az egész Ószövetség lapjain végigvonul, Keresztelő János az utolsó próféta. Jézus Krisztus megjelenésével eltűnnek a próféták, mert az összes prófétai tiszt eggyé vált Krisztus személyében. Lényében, szavaiban, tanításaiban is sok prófécia van. Az Őt megelőző próféciák mind Őróla szóltak, amikor pedig Ő megjelent, a próféták elhallgattak, mert Ő nem tükör által és homályosan, hanem tisztán, világosan, és biztosan szólott mindenről, ami van, és ami eljövendő. Jézus maga is prófétának tartotta és nevezte magát, hiszen ezt mondta: „Nincsen próféta tisztesség nélkül, hanem csak az ő hazájában és házában.” (Mt 13,57) Jézus nekünk a Próféta, Aki közvetíti az Isten igazságát, Aki az Igét adja nekünk. Jézus ezért is több a prófétáknál, akik alkalmilag megbízást kaptak arra, hogy átadják az embereknek Isten üzenetét. Jézus az Élő Istent nyilatkoztatja ki nekünk, mint az Atya dicsőségének visszatükröződése és valóságának képmása (Zsid 1,3). Egyedül hitelesen tárta a csodálkozó emberek elé az Atya jellemét, őszintén mondhatta: „Aki engem látott, látta az Atyát.” (János 14,9)
A kereszt az atyai házra kifüggesztett lámpa, amely a tékozló fiúknak világít, hogy hazataláljanak. (Spurgeon)
Uram, Krisztus Jézus!
Köszönöm Uram, hogy Te mindent tudsz és tisztán látsz előre. Köszönöm, hogy a terveidben én is benne vagyok. Kérlek, mindenkor csak Reád hagyatkozhassam.
Ámen