Tibor
"Mert a ki az Isten akaratát cselekszi, az az én fitestvérem és nőtestvérem és az én anyám." (Márk 3,35)
Mi az Isten akarata? Az ember újból és újból felteszi ezt a kérdést. Szokásaink hátterében is az a félelem áll, hogy nem tudjuk pontosan, mit helyes tenni. Megváltoztathatjuk-e Isten szándékát? Az ember elemi, ősi félelmei vannak ezek mögött a kérdések mögött. Egyedül érezzük magunkat ebben a világban és kiszolgáltatottan. Talán maga az akarat szó az, ami minket meggátol a megértésben. Nagyon régi, messziről hozott szavunk az akarni szó. Mi, amikor akarunk valamit, inkább egy akadályt akarunk leküzdeni. Ezért talán Isten akaratának kifejezésére jobb szó az Isten szándéka kifejezés. Isten akaratát tenni olyan, mint egy család tagjának lenni. Az ember tudja, hogy odatartozik, tudja, hogy jó helyen van. A családban normális körülmények között nem írásos szerződéseket kötnek, hanem megélik a döntéseket, az élet kiosztja a szerepeket. Isten akarata sem egy erőltetett, akadályoknak nekiveselkedő akarat. Isten akarata nem olyan, mint egy törvénykönyv, hanem mint egy családi megbeszélés. Ezért lehetséges az, hogy bár Jónás megkapja az üzenetet, hogy még negyven nap, és elpusztul Ninive, de aztán mégsem pusztította el Isten a várost. A családi megbeszélés rendjében megtörténhet az, ami a törvény szigorában nem lehetséges. Ezért, ha Isten akaratát keressük, ha nem akarjuk elvéteni az utat, akkor azt a kérdést kell először feltennünk magunknak, hogy szeretnénk-e ebbe a családba tartozni? Szeretjük-e Istent? A Miatyánkban kérjük: "legyen meg a te akaratod, amint a mennyben, úgy a földön is." Ez azt jelenti, hogy a Mennyben megvalósul Isten akarata. Isten együtt van szeretetben azokkal, akik hozzá tartoznak. Óriási szabadságot ad, ha így tudjuk látni Isten akaratát. Nem kell leblokkolnunk a döntések előtt, nem kell azt hinnünk, hogy a mi kitalálásunkon múlik, hogy jó vagy rossz lesz az életünk. Ha Isten szeretetébe helyezkedem el, akkor nagy baj nem érhet.
Azért hiszem az örök életet, mert nem tudom nem hinni. Egyszerűen nem hiszek a hitetlenek hitetlenségében. Tudniillik az ilyen nagy, végső alapgondolatokra, általában a nagy alapigazságokra, amelyek a kozmosz, a világmindenség tengelyébe be vannak építve, mi csak rátalálni tudunk, de kitalálni azokat nem tudjuk... A kinin már régen benne volt a kininfában, amikor rájöttek a gyógyhatására... (Gyökössy Endre)
Uram, Krisztus Jézus!
Velem való szándékodat kutatom rendszeresen. Köszönöm Igédet, melyet Lelked vezetésével olvasva meg is értek. Szeretném meg is cselekedni megértett szándékodat, hogy Téged dicsőítsen.
Ámen