Tibor

„Ne veszítsétek el tehát bizalmatokat, amelynek nagy jutalma van. Mert állhatatosságra van szükségetek, hogy az Isten akaratát cselekedjétek, és így beteljesüljön rajtatok az ígéret. Mert még egy igen-igen kevés idő, és aki eljövendő, eljön és nem késik. Az én igaz emberem pedig hitből fog élni, és ha meghátrál, nem gyönyörködik benne a lelkem.” (Zsid 10,35-38)

A Heidelbergi Káté egyik legismertebb kérdés-felelete a 21. Mi az igaz hit? Ebben a megismerés fontossága mellett az írók a bizalmat teszik meg a hit másik lényeges elemének. Egész egyházunk hitoktatása úgy épül fel egészen a kicsik oktatásától kezdve a gimnazisták érettségiéig, hogy elsősorban az ismeret átadásán van a hangsúly, kevésbé (az egyébként is nehezen megfogható) a bizalmon. A Zsidókhoz írt levél vége felé mégis ez a buzdítás hangzik el. Az egyébként is sok küzdelmet megért gyülekezet és benne a hívek ne veszítsék el a bizalmat, mert annak nagy jutalma van. A bizalommal sok csata megnyerhető. A bizalomhoz hozzá társul az állhatatosság, ami hosszú ideig való kitartást jelent. Mit is jelent ez? 

Kitartás: - Az Istenben, helyesebben Isten akaratában. A hitnek, ugyanúgy mint bármely növénynek, vagy akár az embernek is: gondozásra van szüksége. Az Istennel való kapcsolatunk erősödése egyenes arányos a rá fordított idővel. Ez minden más kapcsolatra is igaz.

- Magukban. Sok keresztyénnél ez a motívum nagyon hiányzik. És itt nemcsak az önbizalomról van szó, nem csupán arról, hogy van bizalma magában, hanem abban is, hogy kitartó-e valaki mindabban, amit csinál. Nem a meghátrálás emberei vagyunk. Nem is a magunk erejéből történik minden, a hit által Isten erősít, Ő biztosítja a hátteret.

- A másikban. Az író végig többes számban beszél, szólít meg, buzdít. Mert a hitélet csak közösségben képzelhető el. Ez egymás erősítését is jelenti. A másik ember mindig tükör számunkra, visszaadja a valóságot, még ha sokszor nem is tetszünk magunknak. De fontos a másik jelenléte, szava, bíztatása.

- Az Igaz Egyházban. Mindig tisztában kell lenni, hogy minket, akik a Krisztus teste vagyunk maga a Szentírás nevez egyháznak. Ebben az is megerősítő, hogy Jézus nem csak hogy velünk van, hanem még közeledik is hozzánk. Aki eljövendő, nem késik, még ha mi sokszor úgy gondoljuk, hogy itt lehetne már. 

- A társadalomban. A hívő közösség nem csak saját magáért felelős, hanem a környezetéért, a városáért, falujáért, és az egész lakott földért is. Az igaz ember hitből él, és ebben nagy szerepe van annak is, hogy milyen felelősséget vállal másokért. Megélhető a hit, ha az embernek bizalma van Istenben. Ez kisugárzik önmagára, és minden más kapcsolatára is.

„Mi az igaz hit?” – „Az igaz hit ismeret, amelynél fogva igaznak tartom mindazt, amit Isten az Ő igéjében nekünk kijelentett. Ám egyúttal szívbéli bizalom is, amelyet a Szentlélek ébreszt bennem az evangélium által, hogy Isten nemcsak másoknak, hanem nekem is bűnbocsánatot, örök igazságot és üdvösséget ajándékoz, ingyen kegyelméből, egyedül Krisztus érdeméért.” (Heidelbergi Káté 21. kérdés-felelet)

Köszönöm Uram, hogy belesimulhatok a Te biztonságot adó tenyeredbe. Hogy elrejtesz, amikor arra van szükségem van, hogy betakarsz, kezed óvón tartod fölém. Legfőképpen, hogy vezetsz, foghatom a kezed, mint egy gyermek az apáét. 

Ámen