Tibor

"Boldog ember az, aki ... nem ül a csúfolódók székére." (Zsoltárok 1,1)

 Kifejező kifejezés ez: a csúfolódók széke. Ez a szék legalább három dolgot jelképez: Jelképezi a kényelmet. Aki a másikból gúnyt űz, annak hibáit megfigyeli és kiemeli, az közben önmagát kényelembe helyezi, és megkíméli a fáradságtól. Mindig annak a nehezebb, aki dolgozik, aki izzad, siet, aki a pályán küzd, és annak a könnyebb, aki ezt kényelmes székéből, foteléből nézi és kritizálja. Csúfolódók széke jelképezi a rangot is. A királyok trónon ültek, az elnökök székfoglaló beszédet mondanak, a bizottságok üléseznek. A székkel mindig összekapcsolódik a rang, a hatalom is. A csúfolódó ember magát magasabb rangúnak véli, mint az, akit kigúnyol. Kevés annál megalázóbb helyzet van, mint amikor valaki ül, nem áll fel, és a másikat sem kínálja hellyel. A csúfolódó így tesz. És jelképezi ez a szék az ítélkezést is. Törvényszék, esküdtszék, ítélőszék - ismerős fogalmak ezek a jog világában. A széken helyet foglaló bíró kimondja az ítéletet. A csúfolódó ember magát teszi meg az ítélet képviselőjévé. A zsoltáros szerint az ember akkor boldog, ha nem helyezkedik ebbe a szerepbe, lemond a túlzott kényelemről, az önmaga csinálta rangról, az önkényes hatalmaskodásról. Ülsz a munkahelyeden, a tőled jobbra, és balra ülő kollégák egyszer csak összesúgnak, és elkezdenek valakit a háta mögött kedélyesen kibeszélni. Vajon te fel tudsz állni a csúfolódók székéből? 

A bűnnek sok álruhája van, és gyorsan váltogatja szerepeit, melyekkel a legjobb társaságba is bebocsátást szerez magának. (Fosdick)

Mennyei Édesatyánk! Szabadíts meg minket a nyelvünk bűneitől, amelyet olyan hamar, olyan meggondolatlanul elkövetünk napról napra. Idézd emlékezetünkbe szent Fiadat, hogy megtanulhassuk tőle a szelídséget, az alázatot és az engedelmességet. 

Ámen.

Készíts ingyenes honlapot Webnode