Developer
Boldog ember az, a ki nem jár gonoszok tanácsán, bűnösök útján meg nem áll, és csúfolódók székében nem ül. (Zsolt 1,1)
Mai Igénkben beszédes kifejezés ez: "a csúfolódók széke". Ez a szék több dolgot jelképez: Jelképezi a kényelmet. aki a másikból gúnyt űz, annak hibáit megfigyeli és kiemeli, az közben önmagát kényelembe helyezi, és megkíméli a fáradságtól. Mindig annak a nehezebb, aki dolgozik, aki a pályán küzd. Annak a könnyebb, aki ezt kényelmes székéből, foteléből nézi és kritizálja. Csúfolódók széke jelképezi a rangot is. A királyok trónon ültek, az elnökök székfoglaló beszédet mondanak, a bizottságok üléseznek. A székkel mindig összekapcsolódik a rang, a hatalom is. A csúfolódó ember magát magasabb rangúnak véli, mint az, akit kigúnyol. Kevés annál megalázóbb helyzet van, mint amikor valaki ül, nem áll fel, és a másikat sem kínálja hellyel. A csúfolódó így tesz. Jelképezi ez a szék az ítélkezést is. Törvényszék, esküdtszék, ítélőszék - ismerős fogalmak ezek a jog világában. A széken helyet foglaló bíró kimondja az ítéletet. A csúfolódó ember saját magát teszi meg az ítélet képviselőjévé. A zsoltáros szerint az ember akkor boldog, ha nem helyezkedik ebbe a szerepbe. Lemond a túlzott kényelemről, az önmaga csinálta rangról, az önkényes pökhendi hatalmaskodásról.
Azért nem állhatnak meg a gonoszok az ítéletben; sem a bűnösök az igazak gyülekezetében. Mert tudja az Úr az igazak útját; a gonoszok útja pedig elvész. (Zsolt 1,5)
Uram, Krisztus Jézus!
Köszönöm Egyetlen Uram, hogy Tetöled tanulhatok olyat, amiben szűkében vagyok: a szelídséget, az alázatot és az engedelmességet.
Ámen